top of page
iStock-1438917989.jpg

                                                              Méhnyak daganatok

A méhnyak daganatos elváltozásai sokkal jobban szűrhetők, mint az egyéb nőgyógyászati daganatok. De az esetleges megemelkedett kockázatra utaló vizsgálati eredmény (például pozitív HPV-lelet vagy sejtes elváltozások) esetén is ugyanilyen fontos, hogy a kezelőorvos a megfelelő irányban menedzselje a beteget tovább. Itt felvetődik a kolposzkópia és az ambuláns biopszia szükségessége, ezért nagyon fontos, hogy a kezelést végző szakembernek átfogó képe legyen az egyes beavatkozások indokoltságáról.
Az utóbbi időben egyre több szó esik a méhnyakrákról, a szűrések és az oltás fontosságáról. A méhnyakrák gyakori szereplése a közbeszédben a figyelem megnövekedését jelzi. És ez jó, hiszen ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy az oltás segítségével egy idő után esetleg teljesen eltűnjön ez a betegség (ez lehet az egyetlen teljesen kiiktatott nőgyógyászati ráktípus).
Az oltás bevezetése a fiatalok körében hatalmas előrelépés. A szűrést tovább segíti, hogy a méhnyakrák kórfolyamata hosszú, így van idő korai stádiumban felfedezni és beavatkozni. Ma már lehetőségünk van a biopszia és a kolposzkópia alkalmazására, és sokszor el lehet kerülni a komolyabb konizálást (vagyis a méhnyak csonkolását)
Eközben a HPV (a humánpapillóma-vírus) szűrése is fejlődik, és ma már két fajta szűrés áll rendelkezésünkre. A korábban is elérhető DNS-alapú szűrés mellett már jelen van az RNS-alapú szűrés is. Vagyis a méhnyakrák egészen jól szűrhető, de ehhez is a legmagasabb szinten felkészült szakemberekre van szükség, akik jól menedzselik a diagnózis során felmerülő bizonytalanságokat.
A pozitív HPV-vizsgálati eredménnyel érkező pácienseket többségét meg kell nyugtatnunk. Hiszen a legtöbb HPV-fertőzés csak átmeneti, és nem minden fertőzöttnél alakul ki a méhnyakrák –Viszont a nagyobb kockázatú (például idősebb) pácienseknél nem minden esetben elegendő a citológiai vizsgálat, hiszen ez nem minden esetben mutatja ki a méhnyakrákot. Ilyenkor szövettani vizsgálatot kell végezni. E betegek megfelelő menedzselése hihetetlenül fontos: tudatosan kell irányítanunk őket a megfelelő kezelés irányába.
Bár nem minden HPV-fertőzés okoz méhnyakrákot, viszont minden méhnyakrák hátterében ott van a HPV-fertőzés. Vagyis, ha nincs vírusfertőzés, akkor gyakorlatilag kizárható a méhnyakrák is. Sajnos sokszor hosszú idő telik el a diagnózis elkészüléséig, majd a megfelelő terápia elvégzéséig. Ezen gyorsítani kell, amiben sokat segíthet a kezelőorvos teljes rálátása a betegség diagnózisára és kezelésére. A méhnyakrák kialakulásához vezető folyamat esetenként több év alatt zajlik le, így a legtöbb esetben bőven van idő az időben történő beavatkozásra.

bottom of page